Dikdörtgen Kutu Profil

dikdörtgenkutuprofilnedir
Genel

Dikdörtgen Kutu Profil

Doğada saf halde bulunan metaller, farklı işlemlerden geçirildikten sonra işlenebilir hale getirilmekte ve bunlardan da farklı ürünler elde edilmektedir. Günümüz dünyasında, metallerin ya da metallerden imal edilmiş ara ürünlerin kullanılmadığı endüstri alanı neredeyse yoktur. Dikdörtgen kutu profiller de endüstriyel amaçlarla kullanılan metal ürünleridir. Dikdörtgen kutu profiller başta siyah demir olmak üzere, paslanmaz çelik ve alüminyum gibi malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Son derece işlevsel ürünler olan dikdörtgen kutu profiller, birbirine denk olmayan dört kenar ev dört köşeye sahip oldukları için bu isimle anılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Siyah Demir Kullanım Alanlarını Keşfedin

Dikdörtgen Kutu Profil Kullanım Alanları

Dikdörtgen kutu profillerin kullanım alanları, hangi metalden üretildiklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Siyah demir korozyona karşı dirençli bir malzeme olmadığı için, siyah demirden üretilen dikdörtgen kutu profiller, oksidasyon riskinin az olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Siyah demir ortalama %25 karbon içerdiği için, bu malzemeden yapılan profillerin dayanıklılıkları oldukça fazladır. Buna karşın paslanmaz çelik kullanılarak imal edilen dikdörtgen kutu profiller, özellikle de 304 kalite paslanmaz çelik kullanılarak üretildiklerinde, yüksek korozyon direncine sahiptir. Bu yüzden de en okside ortamlarda bile gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Ancak paslanmaz çeliklerin karbon düzeyleri düşük olduğu için, siyah demirden imal edilen profiller kadar dayanıklı olmadıklarını da belirtmek gerekir.

Yukarıda bahsedilenlerin ışığında belirtmek gerekirse, dikdörtgen kutu profiller inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle yapıların dış cephelerinde, profillerin sağlamlığından yararlanılmaktadır. Deprem güçlendirmesi için yapılan tadilatlarda da bu profillerin ayrıcalıklı bir yeri vardır. Nakliye ve taşımacılık sektörü, dikdörtgen kutu profil ürünlerinin sıklıkla görüldüğü bir diğer alandır. Raflar oluşturmak ya da kısıtlı alanda daha fazla ürün taşıyabilecek şekilde ayarlama yapabilmek için bu malzeme kullanılmaktadır. Ayrıca otomotiv sektörü başta olmak üzere, imalat ile uğraşan çok sayıda alanda da dikdörtgen kutu profil kullanımı yaygındır.

dikdörtgenkutuprofilkullanımalanları

Dikdörtgen Kutu Profil Sağladığı Faydalar

Dikdörtgen kutu profil kullanımının bu denli yaygın olmasının nedenlerinden biri de kullanım alanlarına sağlamış olduğu faydalardır. Hem inşaat sektöründe hem de taşımacılık sektöründe, dikdörtgen kutu profiller dayanıklılığı nedeniyle tercih edilmektedir. Şekillerinden dolayı ağırlığın bir noktaya yüklenmesini engelleyen ve eşit dağılım sağlayan dikdörtgen kutu profiller, bu sayede büyük fayda sağlamaktadır. Bununla birlikte uzun ömürlü olma gibi bir faydası da söz konusudur. Doğru profil türü seçilip, doğru şartlar altında kullanıldığında, uzun yıllar boyunca kullanımı sürdürebilme olanağı mevcuttur.

dikdörtgenkutuprofilinsağladığıfaydalar

 Özellikleri

Dikdörtgen kutu profiller, içi boş ve dikdörtgen biçiminde olan malzemelerdir. Daha önce de belirtildiği gibi siyah demir ya da paslanmaz çelik, bu malzemenin üretiminde en sık kullanılan metallerdir. Siyah demirden imal edilen dikdörtgen kutu profiller, kaynak yapılabilirlik açısından daha iyi özelliklere sahiptir. Ayrıca bükülmeye karşı da son derece dirençlidir. İçinin boş olması nedeniyle dikdörtgen kutu profiller, daha yüksek dirence sahiptir. Ayrıca korozyona karşı dirençlerini arttırmak için, astar boya ile boyanabilmeleri de mümkündür. Dikdörtgen kutu profiller genellikle 6 metre standart ölçü ile üretilmektedir. Ancak talep edilmesi durumunda bu ölçünün 12 metreye kadar uzatılabilmesi de mümkündür 

 

Bizi Arayın