Galvaniz Profil Özellikleri ve Çeşitlerini Keşfedin

galvanizprofilvecesitlerinelerdir
Genel

Galvaniz Profil Özellikleri ve Çeşitlerini Keşfedin

Galvaniz profiller, kullanıldığı alanlarda sağlamış olduğu faydalardan dolayı önemli bir yere sahiptir. Her geçen gün daha fazla alanda kullanılan galvaniz profiller, galvaniz sac kullanılarak imal edilmektedir. Demir metaline çeşitli özellikler kazandırılmak ve bu sayede ömrünün uzamasını sağlamak için yapılan galvanizleme işlemi, yüksek kaliteli galvaniz profillerin üretilmesine olanak tanımaktadır. Galvaniz profillerin üretiminde daldırma yöntemi de kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemle üretilen profiller için aynı kalite düzeyinde olduklarını belirtmek mümkün değildir. Galvaniz profiller, kullanılacakları alanlar da göz önünde bulundurularak çeşitlendirilmiştir.

Galvaniz Profil Özellikleri

Galvaniz profillerin kullanımının yaygın olma nedenlerinin başında, bu malzemenin sahip olduğu özellikler gelmektedir. Bu özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Korozyon Direnci: Galvaniz sacların ve dolayısıyla galvaniz profillerin en belirgin özellikleri, yüksek korozyon direncine sahip olmalarıdır. Galvanizleme işlemi ile birlikte bu profillerin dış yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşmakta ve bu tabaka, profil yüzeyinde aşınmaların yaşanmasını engellemektedir. Bu sayede galvaniz sac profiller, korozyon riskinin en yüksek olduğu alanlarda bile uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir.
  • Yüksek Mukavemet: Galvaniz profilleri avantajlı hale getiren özelliklerinden bir diğeri de sahip olduğu mukavemet değeridir. Her türlü ortamda kullanılabilecek kadar sert, ancak kırılmayacak kadar da yumuşak olan bu malzeme oldukça dayanıklıdır.
  • Uzun Ömürlü: Hem korozyona karşı dirençli olması hem de mukavemet bakımından ortalamanın üzerinde bir değere sahip olması galvaniz profillerin uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Kaliteli galvaniz profiller, bir kez alındıktan sonra en zorlu şartlar altında bile 100 yıl civarında işlevlerini yerine getirebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Galvanizli Boru Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir ?

Galvaniz Profil Kullanım Alanları

Galvaniz profillerin kullanım alanları arasında inşaat sektörü ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Başta dış cephe ve yapı güçlendirme çalışmaları olmak üzere inşaat sektöründe çok çeşitli amaçlar için galvaniz profillere başvurulmaktadır. Ayrıca havuz ya da jakuzi gibi ıslak zeminlerde de galvaniz profil kullanımına rastlamak mümkündür. Galvaniz sac ve galvaniz sacdan imal edilen galvaniz profiller, aynı zamanda dekorasyon amacıyla da kullanılmaktadır. Boya tutma özelliği yüksek bir malzeme olmasından dolayı bu profillerin boyanarak yapılarda ya da açık alanlarda dekoratif bir şekilde kullanılması mümkündür. Sağlamlığı ve yük tutabilme özelliği sayesinde bu malzemeler çatı yapımında da tercih edilmektedir.

Galvaniz Profil Çeşitleri

Galvaniz profiller, kendi aralarında farklı sınıflandırmalara tabi tutulmaktadır. Üretimde kullanılan malzemelerin miktarına ya da boyutlarına göre değişik sınıflandırmalardan söz edilebilmektedir. Galvaniz profiller kalınlıklarına göre ele alındıklarında 0,4 milimetre ile 4 mm arasında geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Malzemenin kalınlığının artması, beraberinde ağırlık artışına da neden olmaktadır.

Galvaniz Profil Fiyatları

Galvaniz profillerin fiyatları hakkında net bir rakamdan söz edebilmek mümkün değildir. Zira bu ürünlerin fiyatları üzerinde etkili olan çok sayıda etken bulunmaktadır. Malzeme kalitesi bu etkenlerin başında gelmektedir. Farklı firmalar tarafından üretilen galvaniz profillerde, değişik kalitedeki malzemelerden yararlanılmaktadır. Kullanılan hammaddenin maliyeti, profil fiyatlarının belirlenmesine etki etmektedir. Ayrıca üretimde başvurulan yöntem de bu konuda belirleyicidir. Profillerin daha sağlam ve paslanmaz olabilmesi için başvurulan çeşitli yöntemler, işçilik maliyetlerini ve dolayısıyla profil fiyatlarını arttırmaktadır. Bununla birlikte üretim ve satış yapan firmaların satış stratejileri ve kâr politikaları da fiyatın belirleyici unsurlarındandır. Bu yüzden de paslanmaz galvaniz profil alırken tüm bu hususlar göz önünde bulundurulmalı ve detaylı bir piyasa araştırması yapılmalıdır. Ancak galvaniz profil seçerken fiyattan önce kaliteye odaklanmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Sadece uygun fiyatlı olduğu için tercih edilecek profiller, uzun vadede daha farklı maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Bizi Arayın