HEA Profil Demir

heaprofildemir
Genel

HEA Profil Demir

Son yıllarda giderek daha yaygın bir şekilde kullanılan demir profiller, sahip oldukları özelliklere göre farklı sınıflara ayrılmaktadır. HEA profiller de bu sınıflandırmalardan biridir. İngilizce “High Energy Astrophysics” kelimelerinin baş harflerinden oluşan HEA profiller, Türkçeye “Yüksek Astrofizik Enerjili” olarak çevrilmektedir. H harfine benzeyen bu profiller, hafif ama bir o kadar da dayanıklı olmalarından dolayı taşıma görevi için kullanılmaktadır. Ayrıca HEA profiller geri dönüştürülerek yeniden kullanılabilmektedir. Bu özelliği sayesinde de çevreci ürünler olduğunu söylemek mümkündür.

HEA Demir Profil Kullanım Alanları

 HEA profil demirlerinin giderek daha yaygın hale gelmesinin temelinde, sahip olduğu özellikler ve kullanım alanlarına sağladığı katkılar bulunmaktadır. Bu doğrultuda HEA profil demirlerin en sık kullanıldığı alan olarak inşaat sektörünü göstermek mümkündür. Hem hafif hem de sağlam olması, az yer kaplaması ve binaların statik dengelerinin korunmasına yardımcı olması nedeniyle bu profiller inşaatlarda sıkça kullanılmaktadır. İnşaat sektörünün yanı sıra çeşitli mimari yapılarda da HEA profillerin kullanıldığına rastlamak mümkündür. Özellikle son yıllarda artış gösteren köprüler, stadyumlar, alışveriş merkezleri ve çeşitli endüstriyel yapılarda bu malzemelerden yararlanılmaktadır. Türkiye’nin deprem bölgesinde yer almasından dolayı, bu malzemenin kullanımıyla dayanıklılık arttırılmaya çalışılmaktadır. Bu alanların yanı sıra otomotiv sektöründe de bazı parçaların üretimi esnasında HEA profil demirlere başvurulmaktadır. Özellikle dayanıklılığın ön planda olduğu parçalarda, HEA profil demirlere yer verilmektedir.

heademirinşaat

HEB ve HEA Demir Arasındaki Farklar

HEA profil demirler kadar yaygın olan diğer bir H profil türü de HEB profil demirlerdir. Bu iki profil demiri büyük ölçüde birbirlerine benzerlik gösterseler de bazı farklılıklar da söz konusudur. Kalite ve bileşenler bakımından her iki profil türü de eşit değerlere sahiptir. Bu profil türleri arasında kalite açısından bir farklılık da söz konusu değildir. Fark ise genişlik ve boyut noktasında ortaya çıkmaktadır. HEB profil demirler, HEA profil demirler ile kıyaslandığında daha geniştir. Bu genişlik dolayısıyla da daha yüksek mukavemet gerektiren alanlar için HEB profil demirler tercih edilmektedir. Ayrıca fiyat noktasında da iki tür arasında gözle görülür bir farklılaşma bulunmaktadır. HEB profil demirler, geniş olmalarından dolayı daha yüksek fiyatlar ile alıcı bulmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Siyah Demir Kullanım Alanlarını Keşfedin

HEA Profil Özellikleri

HEA profillerin her geçen dün daha fazla alanda kullanılmasının temel nedenlerinden biri, bu malzemelerin sahip oldukları özelliklerdir. HEA profil demirler her şeyden önce eğilmeye ve bükülmeye karşı yüksek dirence sahiptir. Deprem ya da çeşitli baskı unsurları altında bile HEA profil demirler maksimum direnç göstermektedir. Ayrıca bu profillerin kaynak tutma özellikleri de yüksektir. Kaynak ile sabitlenebilir olması, HEA profillerin farklı malzemeler ile birleşerek daha dayanıklı bir hal almasını ifade etmektedir. Ayrıca HEA profil demirler iyi derecede korozyon direncine sahiptir. Korozyon riskinin yüksek olduğu alanlarda bile uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanılabilmeleri mümkündür.

İlginizi Çekebilir: T Profil Demir Nedir ? Kullanım Alanlarını Keşfedin

HEA Profil Ölçüleri

HEA profil demirler, farklı kullanım alanları göz önünde bulundurularak çeşitli genişliklerde üretilmektedir. Görünüm olarak H harfine benzeyen bu profiller, farklı genişlik ölçülerine sahiptir. Bu doğrultuda HEA profil demirleri H100, H200 biçiminde isimlendirilmektedir. En düşük profil ölçüsü olan H100, 96 milimetre genişliğe ve 100 milimetre kalınlığa sahiptir. En büyük profil ölçüsü ise H600’dür. 300 milimetre yükseklik ve 590 milimetre kalınlık ölçüleriyle imal edilen HEA600 profil demirler, yaklaşık 178 kilogram/metre ağırlığına sahiptir. Bahsedilenler standart ölçüler olmakla birlikte, isteğe göre özel boyutlarda üretim de yapılabilmektedir. Özellikle endüstriyel ağır yapılar için H1000 ölçülerinde profil demirleri özel olarak üretilmektedir.

Bizi Arayın