Lama Demir Özellikleri ve Kullanım Alanları

lamademirnedir
Genel

Lama Demir Özellikleri ve Kullanım Alanları

Lama demirler, inşaat sektöründe en sık kullanılan demir malzemelerdendir. Dikdörtgen biçiminde haddelenmiş olan lama demir, bilinen en sağlam demir türlerinden biridir. Kullanım alanlarına sağlamış olduğu sağlamlık nedeniyle de her geçen gün daha yaygın hale gelmektedir. Yeni nesil teknoloji kullanılarak elde edilen lama demirler, sıcak çekme ve soğuk çekme işlemlerine de tabi tutuldukları için son derece dayanıklıdır. Bu demirler, pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Lama demirler genel olarak 6 metre ve 12 metre aralığındaki boyutlarda üretilmektedir. Ancak kullanım alanının özelliklerine bağlı olarak 20 metreye kadar lama demiri üretimi yapabilmek de mümkündür.

Lama Demir Kullanım Alanları

Lama demir, en zorlu şartlar altında bile sorunsuz kullanılabilecek malzemelerden biridir. Bu yüzden de kullanım alanları oldukça fazladır. Yapıları daha sağlam hale getirmesi için tercih edilen lama demir, özellikle taşıyıcı sistemlerde kullanılmaktadır. Deprem ya da afet bölgelerinde yer alan yapılar açısından lama demirler büyük bir avantaj sağlamaktadır. İnşaat sektörünün yanı sıra asma köprülerin inşaatında da lama demirlerden yararlanılmaktadır. Lama demirin kullanıldığı köprülerin yük çekme kapasitesi, farklı malzemelerden yapılmış köprülere kıyasla daha fazladır. Otomotiv sektöründe de lama demiri kullanımına rastlamak mümkündür. Ayrıca endüstriyel yapıların ve fabrikaların inşa edilmesi sırasında da dayanıklılığı arttırmak için lama demirlerden yararlanılmaktadır.

Lama Demir Özellikleri

Lama demirin bu denli ünlü olması ve yaygın kullanılması, sahip olduğu özelliklerden kaynaklanmaktadır. Daha önce de bahsedildiği gibi lama demirin en büyük özelliği dayanıklı oluşudur. Sert olmasına karşın kırılmaz bir yapıda olan lama demirler, kullanıldıkları alandaki yükü üstlenmektedir. Bununla birlikte lama demirlerin kullanım ömrü uzundur. Bir kez yerleştirildikleri zaman, ömür boyunca kullanılabilmeleri mümkündür. Bu sayede farklı malzemeler kullanıldığı zaman ortaya çıkan bakım ve onarım masrafları da ortadan kalkmaktadır. Kaliteli lama demirler, ömür boyunca kullanılabilecek niteliktedir. Lama değerleri avantajlı kılan özelliklerden bir diğeri de isteğe göre boyunun ayarlanabilir olmasıdır. Kullanılacağı alanın ölçülerine bağlı olarak özel üretim yapmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Çekme Boru Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir ?

Lama Demir ve Silme Demir Arasındaki Farklar

Lama demir ile birlikte hemen hemen aynı alanlarda kullanılan bir diğer demir türü de silme demirdir. Ancak iki demir türü arasında bazı farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıkların başında maliyet gelmektedir. Lama demirlerin sertleştirilmesi için kullanılan yöntemler, işçilik maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Aynı durum silme demirler için geçerli değildir. Bu yüzden de lama demirlerin fiyatı daha yüksektir. Ayrıca lama demirler, istenilen boyutlarda üretebilme ayrıcalığına sahiptir. Silme demirler ise standart ölçülere bağlı kalınarak üretilmektedir. Bunların haricinde iki demir türü arasında çok büyük farklılıklar olduğunu söylemek mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir: Dikişsiz Boru Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir ?

Lama Demir Fiyatları

Lama demirlerin fiyatları konusunda net bir rakamdan söz edebilmek mümkün değildir. Zira günümüzde lama demiri üretimi yapan pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmaların üretim ve satış stratejileri, fiyatların belirlenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Ancak lama demir fiyatlarını belirleyen daha farklı etkenler de bulunmaktadır. Bunların başında demirin üretiminde kullanılan malzemenin kalitesi gelmektedir. Daha kaliteli malzeme kullanılarak imal edilen lama demirler, daha yüksek fiyatlıdır. Ayrıca üretimde başvurulan yöntem de fiyatların belirlenmesine katkı sağlamaktadır. Demirin daha dayanıklı hale getirilmesi için başvurulan özel yöntemler, aynı zamanda işçiliğin ve maliyetin artmasına neden olmaktadır. Lama demir alırken tüm bu hususlara ayrı ayrı dikkat edilmelidir. Ancak esas odaklanılması gereken nokta demirin fiyatı değil, kalitesidir. Zira sırf maliyeti düşük olduğu için alınacak demirler, uzun vadede daha farklı maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

 

Bizi Arayın