NPU Demir Özellikleri ve Kullanım Alanları

npudemirnedir
Genel

NPU Demir Özellikleri ve Kullanım Alanları

Malzeme biliminin gelişmeye başlamasına paralel olarak ortaya çıkan ve eskilerine nazaran daha yüksek performans sunan ürünler arasında NPU demirler ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Küçük n harfi biçiminde olan ve iki dikey yan ile bir de yatay zeminden olan NPU demir profiller, kullanıldığı alanlarda sağlamlığı pekiştirmektedir.

Sıcak haddeleme işleminden geçirilerek şekillendirilen NPU demir profiller, bu sayede daha dayanıklı hale gelmektedir. Ayrıca korozyona karşı direncinin arttırılması için de bir dizi işlemden geçirilen NPU demir profiller, korozyon riskinin yüksek olduğu alanlarda bile rahatlıkla kullanılabilecek niteliklere sahiptir. Bu da NPU demirlerin hem daha uzun ömürlü olması hem de uzun vadede maliyetlerin azaltılması anlamına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Siyah Demir Kullanım Alanlarını Keşfedin

NPU Demir Kullanım Alanları

 Sahip olduğu özellikler ve kullanım alanlarına sağladığı katkılar, NPU profil demirlerin her geçen gün daha yaygın hale gelmesine neden olmaktadır. Diğer profil demir türlerinde olduğu gibi, NPU demirlerin de en sık kullanıldığı alan inşaat sektörüdür. Özellikle çelik konstrüksiyon yapıların güçlendirilmesi için bu malzemeden yararlanılmaktadır. Ayrıca köprü ya da santraller gibi ağır endüstriyel yapılarda da NPU demirin kullanımına rastlamak mümkündür. Bunların yanı sıra otomotiv endüstrisinde hem araçların üretiminde hem de yan parçaların imalatında NPU demirler sıkça kullanılmaktadır. Tarım makineleri başta olmak üzere, endüstriyel amaçlarla üretilen makinelerde de NPU demir profillere yer verilmektedir.

npudemirkullanımalanları

NPU Demir Çeşitleri

 NPU demir çeşitleri, bu ürünlerin sağladığı yararlardan sonra duyulan gereksinimin artmasına paralel olarak ortaya çıkmıştır. NPU demir çeşitleri ile normal NPU profil demirlerin özellik açısından net bir farkı yoktur. Çeşitlenmenin esas nedeni, demirin kullanılacağı alanın n şeklindeki malzemenin yerleştirilmesine uygun olmamasıdır. Bu yüzden de NPU profil demirler, şekil olarak değiştirilerek yeni çeşitlere dönüştürülmektedir. C profil demirler bu doğrultuda ilk öne çıkan modellerdir. Klasik n şeklindeki NPU demirlerin yan çevrilmiş biçimi olan C profil demirler, n profillerin uygun olmadığı alanlarda aynı işlevi yerine getirmektedir. Diğer bir NPU demir çeşidi de U profil demirlerdir. Bunlar da n profil demirin tam ters çevrilerek üretilmiş halidir ve aynı amaçla kullanılmaktadır.

 

Bizi Arayın