Silme Demir Özellikleri

silmedemirnedir
Genel

Silme Demir Özellikleri

Silme demir düz şekilli bir demirdir ve demir çelik sektörünün en çok tercih edilen ürünlerinden bir tanesidir. Bu kadar çok tercih edilme sebebi, kullanım ağı ve çok kaliteli, sağlam ve uzun ömürlü oluşudur.

Silme demirler çok yüksek bir teknolojiyle üretildiği için kalınlığı ve sağlamlığı hep stabildir ve bu nedenle inşaat sektörünün ana taşıyıcısı olarak bilinir. Genişliği 10 mm ila 160 mm arasında değişkenlik gösterip fiyatı da buna göre farklılaşır. Her sektörde ve her aşamada kullanımı mümkün olan bu ürün, dayanıklılık, mukavemet ve uzun kullanım süresiyle öne çıkmaktadır. Bu yazıda silme demirin özelliklerinden, üretim aşamasından, kullanım alanlarından, lama demirle arasındaki farklardan ve üretim maliyetinden bahsedeceğiz.

Silme Demirin Özellikleri

Silme demirler dayanıklılık, mukavemet ve pürüzsüzlük özellikleriyle dikkat çekerler. Ayrıca her türlü sektörde çok geniş bir kullanım alanına sahip olması da silme demiri öne çıkarır. Silme demir 6 metre ila 12 metre uzunluğunda, 10 ila 60 mm kalınlığında ve 10 ila 160 mm genişliğinde üretilebilmektedir. Standardizasyon bu şekildedir ancak müşteri isteğine göre de değişiklikler yapılabilir.

Silme demir, yüksek dayanıklılığı ve uzun kullanım süresiyle bütçeleri zorlamayan bir üründür. Böylece silme demiri hem imalat hem tadilat hem de üretimde tercih edebilirsiniz. Standartlarının yanı sıra istediğiniz ölçülerde silme demir sipariş edebilmeniz de bu kullanım alanlarını genişletir.

silmedemirinözellikleri

Silme Demir Üretim Aşaması

Silme demirin üretimi sıcak ve soğuk haddeleme yönetimiyle üretilir. Bu işlemin öncesinde temizleme aşaması mevcuttur. Temizleme aşamasında hammaddelerdeki her türlü kabuk ve çapaklar atılır. Böylece ham madde, haddeleme işlemine hazır hale getirilir.  Haddelemeden önce maddeyi kayganlaştırıcı ile kaplamak da önemlidir. Daha sonra üretim bandına sokulur ve bant, kalan işlemleri tamamlar.

İlginizi Çekebilir: Siyah Levha Sac Nedir ?

silmedemirüretimaşaması

Silme Demirin Kullanım Alanları

Silme demirin kullanım alanları oldukça yaygındır ancak en çok kullanılan alan inşaat sektörüdür. İnşaat sektöründe öncelikle çelik konstrüksiyonun ana elemanı olup, temel malzeme olarak da kullanılabilirler. Otomotiv sektöründe ise yedek parça üretimi, iş makinelerinin ve tarım araçlarının üretiminde silme demir tercih edilmektedir. Kaliteli bir silme demir, tüm sektörlerde işlevsel hale gelir.

İlginizi Çekebilir: Spiral Kaynaklı Çelik Boru Nedir ?

silmedemirkullanımalanları

Silme Demir ile Lama Demir Arasındaki Farklar

Silme demir ile lama demir birbirlerine çok benzerdir ve aralarındaki farklar oldukça minimaldir. Lama demirin standart uzunluğu 6 ila 12 metre uzunluğundadır. İhtiyaca göre en fazla 20 metreye çıkarılabilir. Bunun haricinde genişlik ve ağırlık bakımından lama ve silme demirler oldukça benzerdir. Benzer sertifikalarının olması, onları kullanıldıkları sektör bakımından da benzer kılar. Dayanıklılıkları bu sertifikalarla güvence altına alınır. Lama demirin silme demir kadar dayanıklı olabilmesi için daha fazla işlemden geçirilir ve daha fazla emek harcanır. Bu sebeple lama demirin üretim maliyeti ve dolayısıyla satış fiyatı daha yüksektir.

silmedemirlamademirfarkları

Silme Demir Üretim Maliyeti

Silme demir üretim maliyetini belirleyen pek çok faktör vardır. Bunların başlıcaları demirin ölçüsü, boyası, ağırlığı ve miktarıdır. Silme demir alımından önce ihtiyacınıza karar vermeniz ve daha sonra bir bütçe belirlemeniz önemlidir. Daha sonra belirlediğiniz bütçeye göre demirin ölçülerine de karar verebilirsiniz. Sizinle ilgilenen bir ekibin olduğu hem kaliteli hem de uygun fiyatlı şirketlerle çalışmak silme demir alışverişinizi oldukça kolaylaştırır.

Silme demirin özellikleri, onu çokça talep gören bir ürün haline getirmektedir. Bu sebeple çalıştığınız ekibin uzman ve deneyimli olması, son teknolojik gelişmeleri takip etmesi ve teslimat sürelerine dikkat etmesi, sizin açınızdan avantajlı olacaktır.

 

Bizi Arayın