Siyah Demir Kullanım Alanlarını Keşfedin

siyahdemirkullanımalanlarınıkeşfedin
Genel

Siyah Demir Kullanım Alanlarını Keşfedin

Siyah demir, tüm dünyada üretilen metaller arasında en yüksek paya sahip olan metal türüdür. Doğada saf halde bulunan demir cevherinden elde edilen siyah demir, %25 civarında karbon içermektedir.

Karbonun siyah demire en büyük katkısı, sertliğini ve dayanıklılığını arttırmasıdır. Ancak karbon miktarının %25 üzerinde olması, demirin daha kırılgan hale gelmesine ve bazı mekanik özelliklerini kaybetmesine yol açmaktadır.  Son derece işlevsel bir ürün olmasından dolayı, günümüzde çok farklı alanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Siyah Demir ve Paslanmaz Çelik Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Siyah Demir Faydaları

Siyah demirin bu denli tercih edilmesinin temelinde, kullanım alanlarına sağlamış olduğu fayda bulunmaktadır. Siyah demirin faydalarından bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yüksek Direnç: Karbon bakımından zengin bir metal olan siyah demir, kullanıldığı alanlarda dayanıklılık ve yüksek direnç sağlamaktadır. Korozyon ve korozyona neden olan faktörler ortaya çıkmadığı sürece, siyah demiri uzun yıllar boyunca kullanabilmek mümkündür.
  • Düşük Maliyet: Siyah demirin kullanımının yaygınlaşmasındaki en önemli etkenlerden biri de maliyetinin düşük olmasıdır. Paslanmaz çelikler ya da diğer metaller gibi farklı bileşenler ile zenginleştirilmeden kullanıldığı için, metal türleri arasında en uygun maliyeti olanlardan biridir. Çok fazla bileşenden oluşmaması nedeniyle piyasada oluşan fiyat dalgalanmalarından da görece daha az etkilenmektedir.
  • İyi Düzeyde Mekanik Özellikler: Metaller açısından kolay işlenebilme ya da diğer mekanik özelliklerinin yüksek olması, dikkate alınması gereken bir durumdur. Siyah demiler, %25 karbonun sağlamış olduğu sertliğe rağmen kolay şekil alabilmekte ve istenildiği zaman işlenebilmektedir. Üstelik siyah demiri daha dayanıklı hale getirmek için soğuk su ile soğutma yöntemine başvurmak da mümkündür.

siyahdemirfaydaları

Siyah Demir Ürünler Nelerdir ?

Tüm dünyada en yaygın kullanılan metal türlerinden biri olması, siyah demirden çok fazla ürün elde edilmesi anlamına gelmektedir. Pek çok endüstrinin bel kemiğini oluşturan siyah demir hem ara mal hem de nihai mal olarak çok farklı formlara sahiptir. Siyah demirin en yaygın kullanım biçimi inşaat demiridir. İnşaatların daha dayanıklı hale gelmesi için hem temellerinde hem de kolon ve kirişlerinin inşasında siyah demire başvurulmaktadır. Bu amaçla kullanılacak paslanmaz demirin farklı kalite sınıfları ve ölçüleri vardır. İnşaat demiri olarak kullanımının yanı sıra boru ve boru bağlantı elemanı üretiminde de en yaygın kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır. Siyah demirin basınca karşı dirençli olması, bu noktada onu cazip kılmaktadır. Siyah demir kullanılarak üretilen borular ve ara bağlantı elemanları, korozyon riskinin olmadığı alanlarda tercih edilmektedir. Savunma sanayi açısından da siyah demirin ayrıcalıklı bir yeri vardır. Hem bazı ağır araçların imalatında hem de yedek parça yapımında bu malzemeden yararlanılmaktadır. Ayrıca yüksek dayanıklı bir malzeme olduğu için tersanelerde gemi inşasında ve gemi yedek parçalarının üretilmesinde de siyah demire başvurulmaktadır.

siyahdemirürünlernelerdir

İlginizi Çekebilir: Siyah Demir Nedir ? Siyah Demir Çeşitleri

Siyah Demir Kullanım Alanları

En yaygın olarak ortaya çıkan ürün çeşiti inşaat demiri olmasından dolayı, inşaat sektöründe sıklıkla tercih edilmesininin önünü açmıştır.

Boru ve bağlantı elemanı imalatında da kullanılan siyah demir, petrol ve doğalgaz boru hatlarının kurulmasında ve bunların şehir içi şebekelere dağıtılmasında da yararlanılan bir üründür. Ağır sanayi olarak kabul edilen uçak ve gemi endüstrilerinde de siyah demire sıklıkla rastlamak mümkündür. Bununla birlikte, son yıllarda yol ve köprü inşaatlarında da siyah demirden daha fazla yararlanılmaktadır.

siyahdemirkullanımalanları

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bir sonraki blog içeriğimizde görüşmek dileğiyle. Sağlıkla kalın.

Bizi Arayın