Siyah Demir ve Siyah Demir Çeşitleri

siyahdemirnedir
Genel

Siyah Demir ve Siyah Demir Çeşitleri

Siyah demir, betonarme yapılarda kayma ve çekme gerilmelerini karşılamak amacı ile beton içine konulan, özel şekillendirilmiş malzemeye siyah inşaat demiri denir. İnşaat demiri, çekme gerilimlerini ve kayma problemlerini karşılamak amacıyla betonarme yapılarda, beton içine yerleştirilen, özel şekillendirilmiş çeliğe inşaat demiri denilmektedir. Demir, aslında büyük ölçüde karbonlu bir alaşım olarak kabul edilebilecek olan çelik yapımında kullanılır. Yapılarda önemli yer tutan betonarme çeliğinin yerleştirilmesi demir adet, çap, aralık şekillerinin ve pas paylarının tekniğe uygun şekilde yapılması gerekmektedir.

 Siyah Demir Kullanım Alanları

Prefabrik yapıların üretiminde öne çıkan demir, otomotiv, gemi gövdesi yapımı ve binaların yapısal bileşeni olarak kullanılır. 

İlginizi Çekebilir: Kare Dolu Demir Nedir ?

siyahdemirkullanımalanları

Siyah Demir Özellikleri

Siyah çubuk olarak da bilinen bu tür bir inşaat demiri türü en yaygın olanıdır. Karbon çeliği demiri avantajı çok yönlülüğüdür. Neme veya suya sürekli maruz kalan yapılar için, bu tip bir donatı kolayca aşındığı için kullanılamaz. Bu kullanım dışında, karbon çelik donatıların en iyi seçenek olduğu düşünülmektedir.

siyahdemirözellikleri

Siyah Demir Çeşitleri

Demir, tüm metaller içinde en çok kullanılandır ve tüm dünyada üretilen metallerin ağırlıkça %95’ini oluşturur. Düşük fiyatı ve yüksek mukavemet özellikleri demiri, otomotiv, gemi gövdesi yapımı ve binaların yapısal bileşeni olarak kullanımında vazgeçilmez kılar.
Özellikle alaşımlı çelikler, değişen miktarlarda karbonun yanı sıra, krom, vanadyum, molibden, nikel, tungsten gibi diğer metalleri de içerir ve daha çok yapısal alanlarda kullanılır. Demirçelik metalurjisindeki son gelişmeler, çok çeşitli mikro alaşımlandırılmış çeliklerin (‘HSLA’ veya ‘yüksek mukavemet, düşük alaşım’ çelikleri) ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çelik alaşımlarının en büyük özeliği, çok küçük miktarlardaki alaşım elementi ilavesiyle çok yüksek mukavemet ve tokluğun elde edilebilmesidir.

İlginizi Çekebilir: Dikişsiz Boru Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir ?

siyahdemirçeşitleri

Siyah Demir Sağladığı Avantajlar

  • Siyah demir, genel olarak tüm yapıların iskeletidir.
  • Direnci artıran bir demir türüdür.
  • Kontrollü soğuk su ile soğutulma yöntemi demirin kalitesini artırmaktadır.
  • Karbon oranı yüzde 25 in üzerinde olmamalıdır.
  • Yüzde 25 karbon sınırını aşan demirlerde kırılma oranı yükselir. Yani genel anlamda sağlam bir içeriğe sahiptir. Bu da kullanıldığı alanlarda avantaj sağlamaktadır.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Siyah demir üretimimiz ile birlikte ihtiyacınıza uygun ürünler sunuyoruz. Siyah demir çözümlerimizden yararlanmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 

Bizi Arayın