Siyah Demir ve Paslanmaz Çelik Arasındaki Farklar

siyahdemirvepaslanmazcelikarasindakifarklar
Genel

Siyah Demir ve Paslanmaz Çelik Arasındaki Farklar

Demir ve çelik malzemeler, sanayi devriminden bugüne kadar insanlar tarafından en yaygın olarak kullanılan metallerdir. Demir kendi başına bir cevherdir ve doğada saf halde de mevcuttur. Çelik ise demirin işlenmesi ve farklı malzemeler ile alaşım haline getirilmesi ile elde edilmektedir.

Demir için siyah demir ya da karbon demir tanımlamaları da kullanılmaktadır. İçerdiği yüksek karbon nedeni ile son derece güçlü bir malzemedir. Çelikler ise karbon çelik ve paslanmaz çelik olarak ikiye ayrılmaktadır. Karbon çelik ile demirin büyük benzerlikleri vardır. Paslanmaz çelik ise krom ya da nikel gibi malzemelerle zenginleştirilmiş ve bu malzemelerin sağladığı koruyucu tabaka nedeniyle hava ile teması kesilmiş metallerdir. Çeliğin hava ile temasının kesilmesi, oksidasyon görülme durumunun ortadan kalkmasına yol açmaktadır. Siyah demirlerde korozyona karşı herhangi bir direnç mevcut değildir. 

İlginizi Çekebilir: Siyah Demir Nedir ? Siyah Demir Çeşitleri

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

 Paslanmaz çelik, kullanım alanlarına sunmuş olduğu katkı dolayısıyla yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Korozyona karşı yüksek dayanıma sahip olan paslanmaz çelik türleri, korozyon riskinin yüksek olduğu hemen her alanda kullanılmaktadır. Ancak, paslanmaz çeliklerin de kendi içerisinde farklı kalite sınıflarına ayrıldıklarını ve her sınıfın belirli bir noktaya kadar korozyona dayandığını da bilmek gereklidir. Bu doğrultuda petrokimya endüstrisi ve ağır sanayinin bazı kollarında paslanmaz çelikten yararlanılmaktadır. Bunlara ek olarak mutfak gereçlerinin imalatında, uçak ve diğer savunma sanayi araçlarının üretiminde ve otomobil fabrikalarında da paslanmaz çeliğe rastlamak mümkündür. Hijyenik bir malzeme olması ve kolay temizlenebilmesi yönüyle de gıda endüstrisinde de kullanılmaktadır. 

paslanmazçelikkullanımalanları

Siyah Demir Kullanım Alanları

Siyah demir, dünya üzerinde en çok üretilen ve buna bağlı olarak da en sık kullanılan metal türüdür. Bu yüzden de kullanım alanları oldukça geniştir. Ancak siyah demirin belirgin olarak kullanıldığı alanların başında inşaat sektörü gelmektedir. Kolonların ve kirişlerin oluşturulmasında, binanın temellerinin atılmasında siyah demir kullanılmaktadır. %25 civarında karbon bileşenine sahip olan bu malzeme, yapıların dayanıklılığına büyük katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte gemi inşasında ve bazı ağır askeri araçların imalatında da siyah demire başvurulmaktadır. Ayrıca boru ya da profil haline getirilerek kullanımı da oldukça yaygındır.

siyahdemirkullanımalanları

Paslanmaz Çelik Ürünler

Paslanmaz çelik, kullanılacağı alanlara bağlı olarak işlenmekte ve nihai ürün haline dönüştürülmektedir. Ayrıca hava, kara ve deniz araçları için gerekli olan bazı yedek parçalar da bu malzemeden imal edilmektedir. Fittings olarak adlandırılan ara bağlantı elemanları da paslanmaz çeliğin işlenmesi ile ortaya çıkmaktadır 

paslanmazçelikürünler

Siyah Demir Ürünler

Dünya üzerinde en yaygın kullanılan metallerden biri olan siyah demir, çok çeşitli ürünlere dönüştürülmektedir. İnşaat demirleri bunların başında gelmektedir. Boru üretiminde de siyah demirlerin ayrıcalıklı bir yeri vardır. Ancak bu malzeme ile üretilen borular, korozyon riskinin olmadığı alanlarda kullanılmaktadır. Endüstriyel alanlarda kullanılacak pek çok ara mal için de siyah demire başvurulmaktadır 

siyahdemirürünler

Siyah Demir Kullanımının Faydaları

Siyah demir kullanımının bu denli yaygın olmasının temelinde, sağlamış olduğu faydalar vardır. Bunların başında dayanıklı bir malzeme olması ve kullanıldığı alanlarda direnci arttırması gelmektedir. Korozyon riski olmadığı sürece siyah demirleri uzun yıllar boyunca kullanabilmek mümkündür. Siyah demirlerin bir diğer avantajı ise çelik malzemeler ile kıyaslandıklarında daha düşük maliyetli olmasıdır. Bu sayede başta inşaat sektörü olmak üzere kullanıldığı alanlarda maliyetlerin minimum düzeyde tutulmasını sağlamaktadır. Kolay şekillendirilebilmesi ve işlenebilir olması da siyah demirlerin bir diğer faydasıdır.

Bizi Arayın