Siyah Dkp Sac Özellikleri

siyahdkpsaçnedir
Genel

Siyah Dkp Sac Özellikleri

Siyah Dkp Sac, metallerin veya sadece demir metalinin kalın silindirler arasından geçirilerek levha haline getirilmesine DKP Sac adı verilmektedir.

Bu levhaların siyah renkte olanı da Siyah DKP Sac olarak tanımlanmaktadır. DKP oluşumundaki aşamaların tamamına verilen ad haddelemedir. Haddeleme işleminin ilk aşaması olan sıcak haddelemenin ardından, sac yüzeyinin düzgün bir şekilde elde edilebilmesi için haddelemenin son aşaması olan soğuk haddeleme yapılır. Bu işlemlerin ardından elde edilen saclar değişik kalınlıklarda olabilmektedir. Belirli standart ve ölçüler dahilinde kesilmek veya ayarlanmak istenen saclar iki adet merdane yöntemi ile istenen ölçülerde kesilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Yuvarlak Dolu Demir (Mil) Nedir ?

Bir başka deyişle Siyah Dkp saclar sıvı haldeki çeliğin katılaştırılması sonucu elde edilmektedirler. Bu katılaştırma sürecine slab adı verilmektedir. Slab işleminden sonra oluşan ürün yassı demir-çelik ürünüdür. Sıcak haddelemeden sonra ürün rulo haline getirilerek veya düz plakalar şeklinde satışa sunulmaktadır. Kullanılan maddenin özelliğini taşıyan siyah Dkp saclarda genel olarak saf demir ve metaller kullanılmaktadır. Demir-Çelik ürünleri en çok tercih edilen ürünlerdendir. Üretim şekillerinin en yaygın hali ile bu biçimde üretilen siyah Dkp saclar, genellikle 1.5-2.0 mm arasında kalınlığa sahiptir ancak dkp sac ürünleri 0.30 ile 2 mm arasında üretilmektedir. Kalınlık oranları ayarlanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Dikişsiz Boru Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir ?

Dkp sacların renklerine göre ayrılmasındaki tek temel sebep renk farklılığıdır. Diper Dkp saclar arasında herhangi bir özellik farkı bulunmamaktadır. Dkp saclar arasında siyah renkte olan saclar Siyah Dkp Saclar olarak adlandırılmaktadır. Kullanım alanlarına göre siyah veya diğer dkp sac renkleri seçilebilmektedir. Saclar arasındaki önemli temel farklılıklar haddeleme sırasında gerçekleşmektedir. Haddeleme aşamasında sıcak ve soğuk haddeleme olarak hangi seçenek seçilirse seçilsin, ortaya çıkan sac ürünleri aynı özelliği taşımaktadır. Kimyasal özelliklerin farklılık gösterdiği noktalar, sıcak haddeleme sonrasında gerçekleşen slabların uzayan boyları sebebiyle ürün incelmektedir. İncelen ürün genel olarak rulo halinde satışa sunulur ve sac olarak adlandırılırlar.

Siyah Dkp Sac Özellikleri

Dkp saclar genel itibariyle oldukça yaygın kullanılan sac ürünleridir. Bu sacların kullanım alanlarının ve kullanım miktarlarının fazla ve yaygın olmasının temel sebepleri arasında, Dkp sacların kendi içerisinde sahip olduğu özellikler yer almaktadır. Bu özellikler:

 • Lazer kesimin oldukça hız kazandırdığı günümüzde, Dkp saclar ve siyah Dkp sac modelleri lazer kesim için oldukça uygun malzemelerdir. Bu sayede üretim esnasında lazer kesimin sahip olduğu hız sayesinde zaman kazanımı ve seri üretim karı olumlu sonuçlar içerisindedir.
 • Zaman kavramından sonra üretim içerisinde oldukça önemli olan bir başka husus da maliyetlerdir. Siyah Dkp sacların üretiminde başta kalıp maliyeti olmak üzere diğer detay maliyetler minimum seviyeye inmektedir.
 • Siyah Dkp sac üretiminde yüzey pürüzsüz olmaktadır. Çapak adı da verilen bu pürüzlerden herhangi bir kalıntı veya ürünün özelliğini yok edecek herhangi bir olumsuzluk yer almamaktadır. Siyah Dkp sacların yüzeyi pürüzsüz ve çapaksızdır.
 • Sac üretiminde en önemli noktalardan birisi ürünün kaynak ile olan ilişkisidir. Dkp sac ürünlerinin hepsi çok iyi ve hızlı derecede kaynak tutarlar.
 • Dkp sac ürünlerinin kullanım yelpazesi oldukça geniş olduğundan, tercih edilme oranı da bir o kadar yüksektir.
 • DKP saclar çok amaçlı bir demir çelik ürünüdür.

siyahdkpsacözellikleri

Siyah Dkp Sac Kullanım Alanları

Dkp sac ürünleri genel olarak oluşum aşamalarının kolaylığı ve sahip oldukları özellikler sebebiyle beyaz eşya sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Mutfak araç ve gereçleri içerisinde de oldukça yaygın olarak kullanılmasının sebebi, Dkp siyah sacların emaye kaplamaya uygun olmasıdır. Genel kullanım alanlarının dışında Siyah Dkp sac ürünleri asansörde, kimya sektöründe, gemi inşaasında ve gıdada sıklıkla yararlanılan bir üründür. Tahmin edileceği üzere günlük yaşamda da saclara en sık rastladığımız ürünler olan otomotiv sektöründe de oldukça fazla kullanılmaktadır.

Siyah Dkp saclar pek çok alan ve sektörde hammadde olarak da kullanılmaktadır.

siyahdkpsackullanımalanları

Siyah Dkp Sac Çeşitleri

Siyah Dkp sac ürünleri pek çok alanda farklı şekillerde kulanıldıkları için, ürün çeşitlendirmeleri de bir o kadar fazladır. Siyah Dkp Sac şekilleri aşağıdaki gibidir:

 • DKP Sac Rulo
 • Dkp Sac Plaka
 • Dkp
 • Dkp Şerit Dilme
 • Dkp Plaka Kesme
 • Cr Sac
 • Cr Dilme Sac
 • Dkp Lama

Siyah Dkp Sac ile Paslanmaz Sac Arasındaki Farklar

Siyah Dkp sac ile Paslanmaz sac arasındaki farklar, öncelikli olarak üretim esnasında kullanılan ürünlerdir. Paslanmaz saclar da Siyah Dkp saclar gibi kullanım alanı olarak oldukça geniş bir çerçeveye sahiptir. Tercih edilmesinin sebebi başta biçimlendirilebilirlik olmak üzere kullanım süresinin daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır çünkü paslanmaz çelikler korozyon direnci açısından güçlüdür. Siyah Dkp sac ürünlerine göre daha az lekelenir, paslanmaz ve daha estetik bir yapıya sahiptir. Farklı dayanıklılık özellikleri mevcuttur. Genel olarak 6mm ve 6mm’den daha ince kalınlıklarda üretilmektedir. Yani siyah Dkp saclara göre mm kalınlıkları fazladır. Bu nedenle gerilme mukavemeti sağlayarak daha ağır uygulamalarda rahatlıkla kullanılabilme özelliği sunar.

Paslanmaz Sacların kullanım alanları Gıda, İnşaat ve genel işleme sektörleridir.

Bizi Arayın