Siyah Levha Sac Özellikleri ve Kullanım Alanları

siyahlevhasaçnedir
Genel

Siyah Levha Sac Özellikleri ve Kullanım Alanları

Henüz teneke kaplanarak teneke levha haline getirilmemiş veya kalayın sağladığı korumanın gereksiz olduğu durumlarda kaplamasız olarak kullanılan saca siyah levha sac adı verilir.

Siyah levha sac, kalaylanmamış demir veya çelikten yapılmıştır ve açık alevde veya bir tavlama kutusunda tavlanır. Siyah levha, teneke ve ECCS’nin temel bileşenidir: kaplamasız bir çelik levha veya şerit. Bu şekilde kullanılabilir veya metalik veya organik kaplamalarla kaplanabilir.

Koyu renkli görünümü, çevreleyen hava ile reaksiyona girmesinden kaynaklanır. Sıcak haddeleme sırasında, siyah levha 1,5 mm ve üzeri kalınlıklarda üretilebilir. Buna karşın soğuk haddelenmiş siyah levha daha ince yapılabilir  (0,4 ila 1,5 mm kalınlık elde edilebilir) ve daha iyi yüzey kalitesi elde edilir. Bu metinde siyah levha sacın özelliklerini, kullanım alanlarını ve üretimini ve tercih etme sebeplerini okuyacaksınız.

Siyah Levha Sacın Özellikleri

Siyah levha sacların tek indirgenmiş hali 61 kilogram ağırlığındayken çift indirgenmiş hali 45 kilogramdır. Siyah levha sacların en çok dikkat çeken özellikleri; teneke ve kalaysız çelik üretimine uygun ve yüksek kalite oluşu, mükemmel bir şekilde pürüzsüz ve tek bir kalınlıkta oluşu ve çeşitli kullanımlara uygun oluşudur. Direkt boyanabilirliği engellemeden paslanmayı minimumda tutacak şekilde uygulanabilen antikorozif önlemler sayesinde kullanım çeşitliliği daha da artmaktadır.

Siyah levha sacların 3 yüzey çeşidi vardır; parlak, taş ve mat. Hem pürüzsüz yüzey hem de parlak pürüzsüz yüzey mevcuttur. Taş yüzey, desenli bir kaplama sunarken mat ise kumaşlanmış bir görüntü verir.

siyahlevhasaçınözellikleri

Siyah Levha Sacın Kullanım Alanları

Siyah levha sacların kullanımı siyah ürünlerde tercih edilir. Demiryolu rayları ve I-kirişler yapmak için kaynak ve inşaat ticaretinde kullanıması, en yaygınıdır. Siyah levha, kesin şekil ve toleransların gerekli olmadığı durumlarda kullanılır. Bir zamanlar siyah levha saclar, esas olarak teneke için bir temel metal olarak kullanılırken son zamanlarda daha geniş uygulama alanı bulmaya başladı. Günümüzde sadece teneke ve kalaysız çelikte değil aynı zamanda teneke ve kalaysız çelik muadilleriyle rekabet eden teneke kutular, mücevher kutuları, ruj kabukları ve kuru pil ceketlerinde, yapı malzemeleri ve otomotiv parçaları ve bu tür çeşitli uygulamalar için soğuk haddelenmiş rulolarda da kullanılmaktadır.

Siyah levha sacın kullanım alanlarını 3 kategoride özetleyebiliriz;

  • Kablo zırhı
  • İnşaat malzemeleri (hangar, tavan askısı, güverte plakası, metral çıta)
  • Diğer (kutu, mücevher kutusu, ruj kapağı, kuru pil ceketleri, aydınlatma armatürü, makara, bakır lehimli tüp)

siyahlevhasaçınkullanımalanları

Siyah Levha Sacın Üretimi

Siyah levha sac, çeliğin yeniden kristalleşme sıcaklığının üzerinde olan yüksek sıcaklıkta (tipik olarak 1700 ° F’nin üzerindeki bir sıcaklıkta) haddelemeyi içeren bir öğütme işlemiyle oluşturulur. Çelik, yeniden kristalleşme sıcaklığının üzerinde olduğunda kolaylıkla şekillendirilebilir ve çelik çok daha büyük boyutlarda yapılabilir. Siyah levha, genellikle işlemde herhangi bir gecikme olmaksızın üretildiği ve bu nedenle çeliğin yeniden ısıtılması gerekmediği için parlak çekilmiş çelikten daha ucuzdur. Çelik soğuduğunda hafifçe küçülür, böylece parlak çekme ile karşılaştırıldığında bitmiş ürünün boyutu ve şekli üzerinde daha az kontrol sağlar.

siyahlevhasacınüretimi

Siyah Levha Sac Tercih Sebepleri

Siyah levha sacları tercih etmeniz gereken pek çok kullanım alanı mevcuttur. Öncelikle siyah levha, pürüzlülük gereksinimlerinize uyacak bir yüzey kalitesi sunar. Ayrıca size genişlik seçimi imkanı vererek proseslerinize uyacak ve verimli üretimi destekleyecek levhaya ulaşmanızı sağlar.

Siyah levha sac alırken kaliteye önem vermeniz gerekir. Haddeleme ve tavlama işlemlerinin sıkı kontrolü, siyah levhanızın kalitesine güvenebileceğiniz anlamına gelir. Kaliteli bir siyah levha, mükemmel şekil (düşük kuron) ve tutarlı boyut toleransları, verimli, tekrarlanabilir işleme için

güvenilir mekanik özellikler (dayanıklılık ve süneklik) ve son ürün performansı için gereksinimlerinizi karşılar. Kaliteli bir siyah levha seçtikten sonra bundan sonraki dönem de sizin için önemlidir. Tüm aşamalar hakkında bilgilendirilmeniz, paketleme esnasında levhaya hasar verilmemesi ve zamanında teslimat, aradığınız özellikler arasında olmalıdır.

 

Bizi Arayın