Spiral Kaynaklı Çelik Boru Nedir ?

spiralkaynakliborunedir
Genel

Spiral Kaynaklı Çelik Boru Nedir ?

Spiral kaynaklı çelik boru, düşük karbonlu bir yapısal çelik veya düşük alaşımlı bir yapısal çelik şerit olup, belirli bir helis açısıyla (şekillendirme açısı olarak da adlandırılır) bir tüp boşluğuna sarılır ve daha sonra kaynak yapılır ve dar bir şerit kullanabilen bir boru eklemi haline getirilir. Spiral kaynaklı çelik boru, özellikle Çin’deki çeşitli gaz boru hatlarının yapımında sıklıkla tercih edilir.

Spiral kaynaklı çelik borunun mukavemeti genellikle düz kaynaklı borunun gücünden daha yüksektir. Ana üretim süreci toz altı ark kaynağıdır. Spiral kaynaklı borular, aynı boşluk genişliği ve farklı boru çaplarına sahip kaynaklı borular olabileceği gibi dar boşluklu daha büyük çaplı kaynaklı borular da olabilir. Bu metinde spiral kaynaklı çelik borunun özellikleri, üretim aşaması ve kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Spiral Kaynaklı Çelik Borunun Özellikleri

Spiral kaynaklı çelik borular üretim çeşitliliği yönüyle öne çıkmaktadır. Borular 3000 mm’ye kadar çaplarda ve 25 mm’ye kadar duvar kalınlıklarında üretilebilir. Borular 53 metreye kadar uzunluklarda çevresel kaynak olmadan üretilebilir. Kaynakla daha uzun borular elde edilebilir. Ayrıca çok çeşitli çelik kaliteleri ve üretim standardı, kazık pabuçları, kavramalar veya diğer fabrikasyon bileşenlerinin dahil edilebilmesi ve iç astar ve dış koruyucu kaplama seçeneklerinin de olması spiral kaynaklı çelik borunun en önemli özellikleridir.

spiralkaynaklıçelikboruözellikleri

Spiral Kaynaklı Çelik Boru Üretim Aşaması

Spiral kaynaklı boruların üretimi, Çift Taraflı Tozaltı Ark Kaynağı (DSAW) işlemine dayanmaktadır. Ark kaynağı, gaz ortamında elektrik arkı üretmek için elektrik akımı kullanarak çalışır. Arkın ısısı metali füzyon noktasına getirir. Anahtar soru, arkın hem konsantrasyonunu hem de enerji yoğunluğunu nasıl artıracağımızdır. DSAW’ın daha iyi penetrasyonu, kaliteyi bozmadan daha yüksek kaynak ilerleme hızlarına ulaşmayı mümkün kılar, böylece üretkenliği artırır ve maliyetleri düşürür.

Bobinin her iki tarafındaki çoklu ark kaynağının sonucu, uygun maliyetli ve kaliteli spiral kaynaklı borular üretilmiş olur. Bu sistemin kullanılması nedeniyle değirmenin esnekliği çok yüksektir. Spiral kaynaklı borularda doğru parametreler seçilerek çok çeşitli rulo kalınlıkları (10 ile 25 mm arası) ekonomik bir şekilde üretilebilir.

spiralkaynaklıçelikboruüretimaşaması

Spiral Kaynaklı Çelik Boru Kullanım Alanları

Spiral kaynaklı çelik boru ağırlıklı olarak musluk suyu mühendisliği, petrokimya endüstrisi, kimya endüstrisi, elektrik enerjisi endüstrisi, tarımsal sulama ve kentsel inşaatta kullanılmaktadır. Çin tarafından geliştirilen yirmi anahtar üründen biridir. Sıvı taşıma kullanımı alanında; su temini, drenaj, kanalizasyon arıtma işleri, çamur nakliyesi, deniz suyu nakliyesinde kullanılır. Gaz nakliyesi için; gaz, buhar, sıvılaştırılmış petrol gazında tercih edilir. Yapısal kullanımda kazık çakma borusu olarak, bir köprü, iskeleler, yollar, bina yapıları, deniz kazık borusu olarak işe yarar.

Spiral kaynaklı borular, kullanılmaya başlanmadan önce sıkı fizikokimyasal testlere tabi tutulur. Basınç taşıyan sıvı taşımacılığı için spiral dikişli dalgıç ark kaynaklı boru, esas olarak petrol ve doğal gaz taşıyan boru hatlarında kullanılır. Çelik boru, kaynak, işleme ve şekillendirme için uygun olan güçlü basınç taşıma kapasitesine ve iyi plastisiteye sahiptir.

spiralkaynaklıborukullanımalanları

Spiral Kaynaklı Çelik Borunun Sunduğu Faydalar

Spiral kaynaklı çelik boruların boyuna üretim süreci basit, yüksek verimli, düşük maliyetli ve hızlıdır. Üretimi çapı değiştirerek yapabileceğiniz gibi çapı sabit tutup borunun duvar boyutu üzerinde de değişimler yapabilirsiniz. Ancak küçük çaplı olanlar genellikle düz boyuna kaynaklı olup çapı büyük olanların spiral kaynaklı olması tercih edilir.

Spiral kaynaklı çelik boruların gerilimi diğer çelik boru tiplerine göre daha yüksektir. Böylece daha az deforme olur. Sonuç olarak spiral kaynaklı çelik borunun sunduğu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Borunun çap, kalınlık ve uzunluk boyutu tasarım gereksinimlerine göre şekillendirilebilir.
  • Boru etrafında çift kaynaklı dikiş tasarımı sayesinde mukavemeti daha fazladır.
  • Gerilme ve sürtünmeye karşı daha dayanıklıdır. Yapılan araştırmalar spiral kaynaklı çelik boruların %25 daha fazla basınca dayanabileceğini göstermiştir.

Güldemir Yapı Malzemeleri olarak yazımızın sonuna geldik. Umarız, yazımız sizlere faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle

Bizi Arayın