T Profil

T Profil

T Profil Nedir ?

Yapılarda ağırlığın bir noktada toplanmaması ve yapının daha sağlam hale getirilmesi için yararlanılan pek çok malzeme bulunmaktadır. Bu hususta öne çıkan malzemelerden biri de T profillerdir. Ters T hafi şeklinde olan bu profiller, yapıların taşıyıcı noktalarında kullanmakta ve yükün tek birden fazla noktaya dağılmasını sağlayarak binayı daha sağlam hale getirmektedir. Yapı sektörünün en önemli malzemeleri arasında kabul edilen T profiller, mukavemetleri ve dirençleri ünlüdür. Üstelik çoğu zaman paslanmaz malzeme kullanılarak üretilmesi nedeni ile uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

T Profil Üretimi

 T profil üretimi için kullanılan farklı malzemeler bulunmaktadır. T profilin kullanım amacına bağlı olarak, üretimde yararlanılan malzeme de değişiklik göstermektedir. Bu malzemelerin başında paslanmaz çelik gelmektedir. Hem sağlam olması hem de korozyona ve diğer dışsal etkenlere karşı dirençli olması ile T profillerin üretildiği en kaliteli malzemedir. Bununla birlikte alüminyum da T profil üretiminde yaygın olarak tercih edilen bir malzemedir. Ancak alüminyum profiller yeteri kadar dayanıklı olmadığı için yapı sektörü için çok da uygun değildir. T profil üretiminde yararlanılan bir diğer madde olarak da demirden söz etmek mümkündür. Sağlam bir madde olmasına karşın, korozyona karşı yeterli ölçüde dirençli olmayan demir T profiller, daha çok kuru alanlar için avantaj sağlamaktadır.

T Profil Kullanım Alanları

 T profillerin kullanım alanları oldukça çeşitlidir. Hem maliyet hem de kalite açısından memnuniyet yaşamak için kullanım alanına uygun malzemeden imal edilmiş T profillerin seçilmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca T profil seçerken fiyata değil, kaliteye daha fazla önem verilmeli ve alınacak ürünün uzun ömürlü olmasına dikkat edilmelidir. Daha önce de belirtildiği gibi, T profillerin kullanımının en yaygın olduğu alan yapı sektörüdür. Bunanla birlikte ağır yük altında çalışan makinelerde, ağırlığın dengeli bir biçimde dağıtılabilmesi için asansör sistemlerinde, üzerinde ağır yük bulunan kitaplıklarda ya da reyon raflarında ve depolarda da T profil kullanımı yaygındır. Ayrıca çelik konstrüksiyon yapılarda, prefabrik evlerde ve fuar alanlarına kurulan büyük metal hangarlarda da T profiller tercih edilmektedir.

 TE DEMİR AĞIRLIK CETVELİ (T Profil )
Ebat mm
Ağırlık Kg/Metre
25x25x3
1,45
30x30x3
1,5
30x30x4
1,87
35x35x4
1,9
40x40x4
2,24
50x50x5
3,77
50x50x6
4,44
60x60x6
5,42

Bizi Arayın