Demir Kullanılan Sektörler

demirkullanılansektörler
Genel

Demir Kullanılan Sektörler

Demir hem insan hayatının hem de endüstri dünyasının vazgeçilmez metalleri arasında yer almaktadır. Bilinen en eski metallerden biri olan ve hemen her sektörde mutlaka kullanımına yer verilen demirin birçok önemli özelliği bulunmaktadır. Doğada en fazla bulunan elementlerden biri olan demir maliyet açısından son derece uygun bir metaldir. Birçok farklı amaca hizmet edebilmesi de tercih edilme nedenleri arasındadır. Birçok farklı alanda kullanılmasına rağmen en çok döküm sektöründe kullanılmaktadır. Bununla birlikte insan hayatını yakından ilgilendiren birçok araç ve gerecin üretiminde de yine demirden faydalanılmaktadır. Sağlamlığı, dayanıklılığı ve güvenli oluşu nedeniyle sektörlerin temel yapı taşları arasında yer almaktadır. Yumuşak yapısı sayesinde hem dövülerek şekillendirilmesi kolaydır hem de farklı aktif ametaller ile rahatlıkla birleşebilmektedir. Safken gri ve yumuşak ola demir zamanla korozyona uğrayabilmektedir. Ancak korozyona karşı dayanıklı olması için farklı uygulamalara da son derece açık bir metaldir. Demirin çok fazla kullanıldığı sektörler arasında ise şunlar vardır.

İlginizi Çekebilir: Galvaniz Demir Kullanım Alanları ve Özellikleri

Otomotiv Sektörü

Demirin en çok kullanıldığı alanlardan birisi otomotiv sektörüdür. Bu sektörde genelde araçların iç ve dış birçok malzemesinde demirden yararlanılmaktadır. Özellikle gövdenin oluşturulmasında son derece işlevsel olan demir araçların darbelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Araçların alt yapılarının oluşturulmasında özellikle demirin büyük işlevleri vardır. Egzoz sistemleri ve katalitik konvertörlerin üretiminde oldukça önemlidir. Uzun vadeli bakım maliyeti ve uzun yaşam ömrü sayesinde araçların en önemli metalleri arasında yer almaktadır.

İginizi Çekebilir: Demir Çeşitlerini Keşfedin

Sanayi Sektörü

Sanayi sektöründe de demir çok fazla kullanılmaktadır. İş makinelerinin üretiminde, boru, pompa ve vana üretiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kimya sanayinde önemli yeri olan demir, birçok tesisin inşasında kullanılmaktadır. Sanayi sektörü her bakımdan demir çelik kullanımının yaygın olduğu sektörlerdir. Gerek üretim tesislerinin inşa edilmesinde gerekse tüketim ürünlerinin üretim sürecinde fazlası ile kullanılmaktadır.

İlginiz Çekebilir: Lama Demir Özellikleri ve Kullanım Alanları

İnşaat Sektörü

İnşaat sektörü demirin fazla kullanıldığı bir alandır. Bu sektörde özellikle birçok farklı türden demir kullanılmaktadır. Karbon çelik demir inşaat sektörünün en çok kullanılan demir türüdür. Siyah çubuk olarak da bilinen bu demir türü çok yönlü avantajlara sahiptir. Bunun yanında kaynaklı tel inşaat demiri, epoksi kaplı inşaat demiri, sac metal inşaat demiri gibi farklı çeşitleri de vardır. Paslanmaz çelik demiri ve galvanizli demir de yine inşaat sektörünün çok kullanılan ürünleri arasındadır. Yüksek aşındırma olabilecek alanlarda özellikle galvanizli demirden yararlanılmaktadır. İnşaat sektöründe kullanılan demirlerde paslanmama son derece önemli bir özelliktir. Korozyona karşı en dayanıklı demir çeşitlerinden yararlanılmaktadır.

Döküm Sektörü

Döküm sektöründe demirin kullanımı çok yaygındır. Birçok mutfak malzemesinin döküm şeklinde yapılması ve farklı kullanım alanlarının olması demiri önemli hale getirmektedir. Aynı zamanda fabrika ortamlarında kullanılan makinelerin çeşitli parçalarının üretimi için de döküm sektöründe demirden geniş ölçüde yararlanılmaktadır.

Demir Faydaları

Demir birçok bakımdan önemli faydaları olan bir metaldir. Yeryüzündeki en eski metallerden biri olan demir metali ucuz ve çok dayanıklı olduğundan inşaat sektörünün vazgeçilmezidir. Faydaları ise şu şekildedir:

Dayanıklılık: Döküm sanayinin de hammaddelerinden olan demir kullanıldığı alanda mukavemeti artıran bir özelliğe sahiptir. Uzun yıllar çevresel faktörlerden etkilenmemesi demirin en önemli özellikleri arasındadır.

Ekonomiktir: Demir çok ekonomik bir metaldir. Kullanımının yaygın olmasının yanında üretimi de son derece yaygındır. Maliyeti düşüren bir metal olması en önemli faydaları arasındadır.

Farklı Çeşitleri Vardır: Demir kullanıldığı sektöre göre farklı çeşitlerdedir. Her sektöre uygun şekilde üretilebilmektedir.

Kolay İşlenebilir: En kolay işlenebilen ve şekil verilebilen metaldir. Bu nedenle de döküm sanayisinden inşaat ve otomotiv sektörüne kadar her alanda kullanılabilmektedir.

Bizi Arayın