Galvaniz Demir Kullanım Alanları ve Özellikleri

galvanizdemirkullanimalanlari
Genel

Galvaniz Demir Kullanım Alanları ve Özellikleri

Endüstriyel ve inşaat alanlarında sıklıkla kullanılan galvaniz birçok önemli avantaj sunmaktadır. Galvaniz demir ya da alüminyum gibi metaller üzerine yapılan bir çinko kaplama olarak tanımlanabilir. Uçak ve makine sanayi yanında inşaat sektöründe sıkça tercih edilmektedir. Metal malzemelerden yapılan tüm eşya ya da malzemelerin çok daha dayanıklı bir duruma getirilmesini sağlamaktadır.

Galvaniz ile yapılan her türlü malzeme sıradan malzemelere göre çok daha dayanıklı olmaktadır. Bu nedenle de kullanım alanları günümüzde düşünüldüğünden daha fazladır. Özellikle metalleri paslarından tamamen arındırması son derece önemli özelliklerinden biridir. Günümüzde iki farklı şekilde galvaniz işlemi bulunuyor. Birincisi sıcak daldırma galvaniz türüdür. Diğeri ise elektro galvanizdir. Sıcak daldırma galvaniz daha hesaplı olduğundan çok fazla tercih edilir. Fakat elektro galvaniz ile metal malzemeler daha da kullanışlı bir hale getirilir.

İlginizi Çekebilir: Galvaniz Profil Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Galvanizin Sunduğu Faydalar

Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan galvanizin birçok farklı faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ekonomiktir: Demir çelik malzemelerin yüzeylerinin kaplanmasında kullanılan galvaniz son derece ekonomiktir. Sıcak daldırma galvaniz özellikle oldukça maliyeti düşük bir işlemdir.
  • Uzun Ömürlüdür: Sıcak daldırma galvanizleme işlemi sayesinde malzemeler daha uzun ömürlü bir hale gelmektedir. Uzun yıllar yüzeyleri korozyona karşı korunur ve deformasyona karşı korunması sağlanır.
  • Güvenlidir: Genel olarak galvanizleme işlemi hem basit hem de kolay yapılabilmektedir. Takibinin de kolay olması bu malzemelerin güvenli olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda belli kalite standartlarına göre yapılmaktadır.
  • Çevre Dostudur: Galvaniz kaplama ile üretilen tüm malzemeler çevre dostu ürünlerdir. Uzun yıllar kullanılmasının yanında işlevini kaybeden malzemeler kolayca geri dönüşüme gönderilebilmektedir.
  • Kalite Kontrolü Kolaydır: Bu malzemeler görsel olarak yanılmalara açık malzemeler değildir. Standart bir kalitesi olduğu için kalite bakımından yanıltıcı ürünler değildir.
  • Zamandan Tasarruf Sağlar: En önemli faydalarından birisi de zamandan yana büyük bir fayda sağlamasıdır. Sıcak daldırma işlemleri genel olarak sanayi ortamlarında gerçekleşir bu da kısa sürede işleme hazır malzeme elde etmeye olanak tanır.

İlginizi Çekebilir: Galvanizli Boru Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir ?

Galvaniz Ürün Çeşitleri ve Özellikleri

Galvaniz birçok farklı ürünün tasarlanmasında kullanılmaktadır. Neredeyse her sektörde bu malzemelerin kullanılabiliyor olması önemli bir avantaj sağlamaktadır. En çok kullanılan galvaniz ürün çeşitleri içerisinde oluklu levhalar, stor levhalar, düz levhalar, gofrajlı sac, şerit ve rulo bulunmaktadır. Her bir galvaniz ürünün farklı işlevleri bulunmaktadır. Bu ürünler aynı zamanda kendi sektörlerinde tercih edilmektedir. Savunma sanayi, uçak ve inşaat sanayi, makine sanayi, gıda sanayi gibi sektörler için vazgeçilmez ürünler arasında yer almaktadırlar.

Galvaniz Demir Kullanım Alanları

Galvanizli demirler en sağlam demir türleri arasında yer almaktadır. Özellikle aşındırıcılık özelliği yüksek olan alanlarda galvanizli demirlerden sıkça yararlanılmaktadır. Bu alanlarda kullanılan galvanizli demirler sıradan bir demir türüne göre kırk kat daha fazla dayanıklılık sergilemektedir. Bu nedenle de inşaat sektöründe kullanılan galvaniz demirin maliyeti de sıradan bir demir türüne göre daha fazla olabilmektedir. Galvaniz demirler en çok inşaat alanlarında tercih edilmektedir. Galvanizli demir farklı amaçlar içi kullanılmaktadır. Tel örgüler, boru ve çatı süsleri, metal çatı kiremitleri üretimi gibi alanlarda kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Galvanizli Sac Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir ?

Galvaniz Demir Fiyatları

Galvaniz demir fiyatları belirlenirken farklı faktörler göz önünde bulundurur. Üretilen malzemenin kalitesi ve ölçüleri fiyatlar üzerinde son derece etkili olmaktadır. Galvaniz demirler özellikle kullanıcı gereksinimlerine uygun boyutlarda ve ölçülerde üretildiğinden fiyatları konusunda da farklılıklar vardır. İstenilen boyutlarda ve ölçüleri hazırlanabilen ürünler arasında bulunmaktadır. Ancak her durumda ulaşılabilir fiyatları bulunur.

Bizi Arayın